Alternatywne wyszukiwarki

W poprzednich postach pisałem o alternatywach dla usług Google takich jak Google DNS (znanego jako 8.8.8.8) oraz alternatywnych przeglądarkach dla tych, którzy chcieliby odłączyć się od nurtu Google Chrome bądź Mozilla Firefox.

Dziś mam nadzieję Państwu przedstawić szereg wyszukiwarek, które oferują szeroki wachlarz korzyści takich jak: ochrona prywatności, brak szczegółowego profilowania reklam, podwyższony standard bezpieczeństwa rezultatów, wejście w rezultaty przez usługę proxy oraz gwarancje nieprzechowywania logów dotyczących adresów IP i słów kluczowych z nimi powiązanych.

 • DuckDuckGo
  URL: https://duck.com/
  Skąd: USA
  Skąd rezultaty: własny crawler, Bing, 400 dodatkowych źródeł1
  Uwagi: nie loguje adresów IP; reklamy bazowane na keywordach, nie profiluje użytkowników2
 • Searx
  URL: https://searx.me/
  Skąd: wiele instancji dookoła świata
  Skąd rezultaty: meta-search (wiele, ‘wyszukiwarka wyszukiwarek’)
  Uwagi: projekt open-source, każdy może hostować własną wyszukiwarkę; nie profiluje użytkowników; anonimizuje wyszukiwania3
 • Startpage
  URL: https://startpage.com/
  Skąd: Holandia
  Skąd rezultaty: Google4
  Uwagi: nie profiluje użytkowników, relewantne rezultaty z Google; płaci Google za brak profilowania; u
  sługa proxy5
 • Swisscows
  URL: https://swisscows.com/
  Skąd: Szwajcaria
  Skąd rezultaty: głównie Bing6
  Uwagi: nie zbiera żadnych danych o użytkownikach; nie profiluje lub analizuje ruchu; usuwa wszelkie rezultaty „nsfw”7
 • Qwant
  URL: https://qwant.com/
  Skąd: Francja
  Skąd rezultaty: własny crawler8
  Uwagi: nie śledzi i nie profiluje użytkowników; nie loguje adresów IP i anonimizuje szukanie; nie sprzedaje danych osobowych
  9

Dlaczego warto wypróbować alternatywne wyszukiwarki?

Powodów jest wiele. Po pierwsze, wyżej wymienione wyszukiwarki oferują znacznie wyższy poziom ochrony prywatności, niż Bing czy Google. Nawet gdy rezultaty są zaczerpnięte z bazy danych Google lub Microsoftu, są one zbierane poprzez serwery wyszukiwarek w naszym imieniu. W rezultacie dostajemy rezultaty Google lub Bing, bez śledzenia przez te podmioty.

Po drugie, używając wyszukiwarki szanujące prywatność z zasady zawsze dostajemy takie same rezultaty. Jest to potocznie nazywane brakiem „bańki filtrującej” (filter bubble).

Po trzecie, wiele alternatywnych wyszukiwarek oferuje dodatkowe usługi, które mogą się okazać bardzo przydatne. Dla przykładu, Startpage oferuje usługę proxy, przez którą można anonimowo odwiedzić strony znajdujące się w rezultatach. Znów Swisscows daje użytkownikom gwarancję, że na urządzeniach służbowych nie trafią na rezultaty, które mogłyby posiadać treści przeznaczone dla dorosłych (wcześniej wymienione „nsfw” znaczy strony nieodpowiednie do oglądania w pracy – „not safe for work” z ang.).

Czym jest „bańka filtrująca”?

W skrócie zjawisko jest rezultatem silnego profilowania naszych zachowań przez wyszukiwarki internetowe takie jak Bing czy Google. Wyszukiwarki te zbierają o nas dane, tworzą o nas profil i starają się oferować rezultaty jak najbardziej sprofilowane pod nasze potrzeby, lub pod potrzeby maksymalizacji zysków reklamodawców.9

Z jednej strony jest to bardzo pożyteczne dla użytkowników, ponieważ dostają rezultaty bardzo silnie dostosowane do ich potrzeb. Z drugiej strony dwie osoby wyszukujące dokładnie to samo widzą inne rezultaty – jakby inny internet. Jeszcze większym problemem może być wyszukiwanie wiadomości – tutaj każdy może otrzymać rezultaty wyłącznie odpowiadające jego/jej poglądom ideologicznym, co znów może przekładać się na zaburzenie równowagi w interpretacji wydarzeń.

Z których wyszukiwarek skorzystać?

Szczerze, warto jest wypróbować każdą z nich, aby się przekonać, jakie dają rezultaty. Wiele z tych wyszukiwarek oferuje responsywny layout do używania na systemach mobilnych, posiada własne aplikacje i wtyczki do przeglądarek.

Osobiście na co dzień korzystam z Qwant’a i jestem zadowolony z jego rezultatów. Ponadto chwalę sobie Swisscows za ich podejście do filtrowania stron 18+, ponieważ daje mi to poczucie bezpieczeństwa, gdy używam komputery służbowe lub korzystam z internetu na prelekcjach. A gdy rzeczywiście pomoże tyko Google, staram się korzystać ze Startpage, które po prostu daje mi rezultaty Googla, tylko bez Google.

Addendum

Dla zaciekawionych dodam, że wyszukiwarki ekskluzywnie używające Google lub Bing do otrzymania rezultatów po prostu płacą dla Google i Microsoftu za taki przywilej. Niektóre nie upubliczniają tego faktu, choć są takie jak Startpage, który oficjalnie o tym informuje na swojej stronie startowej.

Pytania, komentarze?

Szanowni Państwo, pisząc tutaj teksty dokładam starań, aby treści były aktualne, poparte przemyśleniami i posiadały referencje. Jednakże każdemu zdarzają się pomyłki, dlatego przejmie proszę o kontakt, gdy takie Państwo znajdą. Wyżej wymieniona lista wyszukiwarek jest przykładowa i chętnie zapoznam się z innymi.

Kontakt

 —-
1 https://help.duckduckgo.com/duckduckgo-help-pages/results/sources/
2 https://duckduckgo.com/privacy
3 https://searx.me/about; https://github.com/asciimoo/searx
4 https://www.startpage.com/en/search/privacy-policy.html
5 https://www.startpage.com/en/search/privacy-policy.html; https://support.startpage.com/index.php?/Knowledgebase/List/Index/16/privacy
6 https://en.wikipedia.org/wiki/Swisscows
7 https://swisscows.com/en/privacy
8 https://en.wikipedia.org/wiki/Qwant; https://medium.com/qwant-blog/web-indexation-where-does-qwants-independence-stand-8eab4f7856f8
9 https://about.qwant.com/legal/privacy/

Tagged: Tags